2020-09-20
AUSMiss Hellbender
5yo m Written Tycoon (AUS) - Salamander Bay (AUS) by Anabaa (USA)
1 - 12 Race 9  Ballarat TC  2nd: Obi, 3rd: Finesse Tess  Time: Soft(6)  Track: 1200m
Hygain Winners Choice H.
Trainer: 1:13.95
Prize Money:
A$35,000
AUSLady Tycoon
6yo m Written Tycoon (AUS) - Winsome's Pride (AUS) by Zeditave (AUS)
3 - 9 Race 6  Shoalhaven City TC  1st: Skyray, 2nd: Sarzana  Time: Soft(5)  Track: 1100m
Vale Rick Worthington H.
Trainer: 1:03.41
Prize Money:
A$22,000
2020-09-19
AUSWindmill Lane
9yo g Written Tycoon (AUS) - Turtle Dove (AUS) by Bluebird (USA)
1 - 5 Race 4  Atherton TC  2nd: Hidden in Heaven, 3rd: Dream I Can  Time: Good(4)  Track: 1200m
Central Tyre Service H.
Trainer: 1:08.04
Prize Money:
A$12,000
AUSRowling
5yo m Written Tycoon (AUS) - Yahilu (AUS) by Bel Esprit (AUS)
2 - 10 Race 6  Dalby & Northern Downs JC  1st: Copper Sunset, 3rd: Remember Bella  Time: Good(3)  Track: 1100m
Icon Steel Maiden H.
Trainer: 1:04.91
Prize Money:
A$15,000
AUSVogue Rock
4yo f Written Tycoon (AUS) - Will Rock (AUS) by Stratum (AUS)
3 - 11 Race 8  Ipswich TC  1st: Phabeni, 2nd: Simply So  Time: Good(4)  Track: 1200m
TAB Long May We Play H.
Trainer: 1:10.83
Prize Money:
A$21,000
AUSOdeum
3yo f Written Tycoon (AUS) - Movie (AUS) by Red Ransom (USA)
1 - 11 Race 6  MRC  2nd: Aidensfield, 3rd: Mozzie Monster  Time: Good(4)  Track: 1400m
Jim Moloney S., L
Trainer: 1:24.96
Prize Money:
A$140,000
AUSLessing
3yo f Written Tycoon (AUS) - Impeach (AUS) by Viscount (AUS)
3 - 8 Race 3  Newcastle JC  1st: Zorocat, 2nd: Jaytees  Time: Good(4)  Track: 900m
Avid PM Maiden P.
Trainer: 0:51.75
Prize Money:
A$35,000
2020-09-18
AUSBella Royale
3yo f Written Tycoon (AUS) - Royal Lineup (AUS) by Viscount (AUS)
2 - 13 Race 2  Geelong RC  1st: Love Sensation, 3rd: Bomber's Kiss  Time: Soft(7)  Track: 1321m
Apco Service Stations Maiden P.
Trainer: 1:20.68
Prize Money:
A$35,000
NZMiss Tycoon Rose
3yo f Written Tycoon (AUS) - Splat (AUS) by More Than Ready (USA)
2 - 12 Race 3  Ashburton RC  1st: Stella Creek, 3rd: Meritorious  Time: Slow(7)  Track: 1250m
Dave & Jill Quigley Maiden S.
Trainer: 1:17.32
Prize Money:
NZ$10,000
2020-09-17
AUSSinging Sword
4yo f Written Tycoon (AUS) - Joyeuse (AUS) by King's Best (USA)
1 - 14 Race 1  Echuca RC  2nd: Kiani, 3rd: Pinot Party  Time: Good(4)  Track: 1200m
CIH Echuca Maiden P.
Trainer: 1:12.52
Prize Money:
A$35,000
AUSBlack Penn
3yo g Written Tycoon (AUS) - French Penn (AUS) by Noverre (USA)
3 - 11 Race 2  Echuca RC  1st: Trodaire, 2nd: Sir Davy  Time: Good(4)  Track: 1400m
Think Water Power Maiden P.
Trainer: 1:26.77
Prize Money:
A$35,000
2020-09-16
AUSSantelmo Fuego
5yo g Written Tycoon (AUS) - Carnivale (AUS) by Carnegie (IRE)
3 - 9 Race 3  Bendigo JC  1st: Blinder, 2nd: Highclass Harry  Time: Good(4)  Track: 1500m
Rankins Catering H.
Trainer: 1:30.06
Prize Money:
A$50,000
2020-09-15
AUSDebit Credit
5yo g Written Tycoon (AUS) - Catwalk Beauty (AUS) by Tale of the Cat (USA)
1 - 9 Race 5  Corowa RC  2nd: Rockopal, 3rd: Job  Time: Good(3)  Track: 1200m
Golden Fleece Maiden P.
Trainer: 1:10.15
Prize Money:
A$22,000
AUSPacific Tycoon
8yo g Written Tycoon (AUS) - Mururoa (AUS) by Desert Sun (GB)
3 - 11 Race 7  Corowa RC  1st: Imitation Game, 2nd: Mnementh  Time: Good(3)  Track: 1300m
Big Picture H.
Trainer: 1:16.51
Prize Money:
A$22,000
2020-09-13
AUSWriteoff
4yo f Written Tycoon (AUS) - Off the Planet (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
1 - 10 Race 5  Coff's Harbour RC  2nd: Poetry in Motion, 3rd: Privado  Time: Soft(6)  Track: 1315m
Welcome Dental Urunga Maiden H.
Trainer: 1:21.77
Prize Money:
A$22,000
2020-09-12
AUSOle Kirk
3yo c Written Tycoon (AUS) - Naturale (AUS) by Bel Esprit (AUS)
2 - 7 Race 6  ATC  1st: Rothfire, 3rd: North Pacific  Time: Good(4)  Track: 1200m
Run to the Rose S., Gr.2
Trainer: 1:08.52
Prize Money:
A$200,000
AUSPlatinum Tycoon
7yo g Written Tycoon (AUS) - Platinum Ruby (AUS) by Beautiful Crown (USA)
2 - 7 Race 4  Burdekin RC  1st: Hidden in Heaven, 3rd: Catmosphere  Time: Good(3)  Track: 1000m
Michael Mens & Boyswear H.
Trainer: 0:56.81
Prize Money:
A$7,450
AUSDecker
4yo g Written Tycoon (AUS) - Society Barber (AUS) by Snippets (AUS)
1 - 12 Race 3  Griffith JC  2nd: Galdocino, 3rd: Francoli  Time: Good(3)  Track: 1200m
Howse Pilloni & Co Maiden P.
Trainer: 1:13.48
Prize Money:
A$12,000
AUSTycoon Tily
5yo m Written Tycoon (AUS) - Scantily (AUS) by Al Maher (AUS)
3 - 12 Race 4  Griffith JC  1st: Deal Master, 2nd: Sestina  Time: Good(3)  Track: 1200m
Griffith Exies H.
Trainer: 1:10.23
Prize Money:
A$12,000
AUSPazienza
3yo f Written Tycoon (AUS) - Gypsy Chimes (USA) by Snow Ridge (USA)
3 - 7 Race 3  Illawarra TC  1st: Lord Olympus, 2nd: Already Blessed  Time: Good(4)  Track: 1000m
Dombarton H.
Trainer: 0:56.35
Prize Money:
A$31,300
AUSTycoon Storm
4yo f Written Tycoon (AUS) - Gibraltar Storm (AUS) by Rock of Gibraltar (IRE)
3 - 13 Race 7  Perth Racing  1st: Ration Aly, 2nd: Point Taken  Time: Good(4)  Track: 1300m
Glenroy Chaff H.
Trainer: 1:18.47
Prize Money:
A$50,000
AUSBartley
3yo c Written Tycoon (AUS) - Rationality (AUS) by Flying Spur (AUS)
2 - 11 Race 2  VRC  1st: Crosshaven, 3rd: Cherry Tortoni  Time: Good(4)  Track: 1400m
Exford P., L
Trainer: 1:22.67
Prize Money:
A$141,000
AUSBanquo
4yo c Written Tycoon (AUS) - Noondie (AUS) by Flying Spur (AUS)
2 - 9 Race 4  VRC  1st: Zoutori, 3rd: Tofane  Time: Good(4)  Track: 1200m
Bobbie Lewis H., Gr.2
Trainer: 1:09.24
Prize Money:
A$200,000
2020-09-11
AUSHot Shot Harry
6yo g Written Tycoon (AUS) - Ruby Rosewyn (AUS) by Zeditave (AUS)
3 - 6 Race 2  Cairns JC  1st: Sparkly Star, 2nd: V J Day  Time: Soft(5)  Track: 1250m
AJ Hackett Cairns H.
Trainer: 1:13.55
Prize Money:
A$18,000
2020-09-10
AUSMadame Bolli
3yo f Written Tycoon (AUS) - More Bubbly (AUS) by More Than Ready (USA)
3 - 10 Race 2  MRC (Mornington)  1st: Pretty Rossa, 2nd: Miss Inbetween  Time: Good(4)  Track: 1200m
Musk Creek Farm Maiden P.
Trainer: 1:11.03
Prize Money:
A$37,400
AUSRoyal Tycoon
5yo m Written Tycoon (AUS) - Royal Draw (AUS) by Val Royal (Fr)
1 - 13 Race 4  MRC (Mornington)  2nd: Tally Mo, 3rd: Alverio  Time: Good(3)  Track: 1500m
R U Ok? Stayconnected Maiden P.
Trainer: 1:32.23
Prize Money:
A$35,000
2020-09-09
AUSArgenteus
3yo c Written Tycoon (AUS) - Golden Penny (AUS) by Blevic (AUS)
1 - 11 Race 2  ATC  2nd: Private Cheetah, 3rd: Pretty Good  Time: Soft(5)  Track: 1250m
Casino Prince at Vinery Maiden H.
Trainer: 1:13.51
Prize Money:
A$50,000
AUSAxe
4yo c Written Tycoon (AUS) - Exselva (AUS) by Exceed and Excel (AUS)
2 - 8 Race 5  ATC  1st: Paquirri, 3rd: Mission River  Time: Soft(5)  Track: 1100m
Frosted at Darley H.
Trainer: 1:04.16
Prize Money:
A$50,000
AUSMister Mogul
6yo g Written Tycoon (AUS) - Goldberg (AUS) by Geiger Counter (USA)
1 - 7 Race 7  MRC  2nd: Lesage, 3rd: Fill the Flute  Time: Good(4)  Track: 1000m
Ladbrokes Odds Boost H.
Trainer: 0:58.16
Prize Money:
A$50,000
AUSRich Hips
4yo f Written Tycoon (AUS) - She's Curvaceous (AUS) by Flying Spur (AUS)
3 - 12 Race 8  MRC  1st: Sunday Pray, 2nd: Diode  Time: Good(4)  Track: 1400m
Tile Importer H.
Trainer: 1:24.78
Prize Money:
A$50,000
HKPower King
5yo g Written Tycoon (AUS) - Octangle (AUS) by Octagonal (NZ)
2 - 12 Race 5  HKJC  1st: Melbourne Hall, 3rd: Here Comes Ted  Time: Good  Track: 1200m
Quarry Bay H.
Trainer: 1:09.70
Prize Money:
HK$1,000,000
2020-09-07
AUSCrystal Chief
3yo g Written Tycoon (AUS) - Crystal Wit (AUS) by Distorted Humor (USA)
1 - 12 Race 2  Wangaratta TC  2nd: Redneck Princess, 3rd: Pride of Jenni  Time: Good(4)  Track: 1100m
Winsec Savings & Loans Maiden P.
Trainer: 1:04.43
Prize Money:
A$23,000
AUSKing Tycoon
6yo g Written Tycoon (AUS) - Rocktruder (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 - 12 Race 5  Wangaratta TC  2nd: Nangawooka, 3rd: Demes Spirit  Time: Good(4)  Track: 1590m
RMBLl Investments H.
Trainer: 1:38.18
Prize Money:
A$22,000
AUSTycoon Dreaming
7yo g Written Tycoon (AUS) - Cosima's Dream (AUS) by Nediym (IRE)
1 - 13 Race 7  Wangaratta TC  2nd: Polly's Deficit, 3rd: I Am Wanted  Time: Good(3)  Track: 1300m
Reflex Glass & J&T Joinery H.
Trainer: 1:18.78
Prize Money:
A$22,000
2020-09-06
AUSBezos
5yo g Written Tycoon (AUS) - Munchie (AUS) by Snippets (AUS)
2 - 8 Race 5  Gundagai-Adelong RC  1st: Foxlike, 3rd: Damselfly's Kept  Time: Good(4)  Track: 1400m
XXXX Gold H.
Trainer: 1:23.69
Prize Money:
A$22,000
2020-09-05
AUSDirty Work
4yo c Written Tycoon (AUS) - Maidel (AUS) by Ad Valorem (USA)
3 - 6 Race 4  ATC  1st: Gytrash, 2nd: Nature Strip  Time: Good(4)  Track: 1000m
Concorde S., Gr.3
Trainer: 0:55.81
Prize Money:
A$160,000
MALWritten Song - d'great Song (Mal.)
8yo m Written Tycoon (AUS) - Sovereign Song (AUS) by Palace Music (USA)
3 - 10 Race 12  Selangor TC  1st: Broke in London, 2nd: Trumps Up  Time: YIELDING  Track: 1200m
Class 5 H.
Trainer: 1:11.85
Prize Money:
Rgt.25,000
2020-09-04
AUSFortune Seeker
3yo f Written Tycoon (AUS) - No Looking Back (AUS) by Redoute's Choice (AUS)
1 - 8 Race 8  Canberra RC  2nd: Aidenabet, 3rd: Hypnosis  Time: Soft(5)  Track: 1200m
O'Connor Refrigeration Maiden H.
Trainer: 1:13.18
Prize Money:
A$20,000
AUSDashing Tycoon
5yo g Written Tycoon (AUS) - Daskaa (AUS) by Don't Say Halo (USA)
1 - 12 Race 5  Donald DRC  2nd: Lord of Darkness, 3rd: Peace Brother  Time: Good(4)  Track: 2008m
Gilchrist & Co H.
Trainer: 2:06.26
Prize Money:
A$35,000
AUSWild Charlotte
4yo f Written Tycoon (AUS) - Das Machen (AUS) by Flying Spur (AUS)
2 - 12 Race 8  Donald DRC  1st: Money in My Pocket, 3rd: La Scippatori  Time: Good(4)  Track: 1204m
Mallee Landscapes H.
Trainer: 1:11.53
Prize Money:
A$35,000
AUSAtherton
4yo g Written Tycoon (AUS) - Bonny Heights (AUS) by Catbird (AUS)
1 - 7 Race 1  Wyong RC  2nd: Kiss and Tell, 3rd: Dunlee  Time: Good(4)  Track: 1350m
Priority Business Lawyers Maiden P.
Trainer: 1:20.87
Prize Money:
A$35,000
2020-09-03
AUSDesign Rouge
5yo g Written Tycoon (AUS) - Mirage Rouge (AUS) by West Point (AUS)
1 - 9 Race 5  Ballarat TC  2nd: No Change, 3rd: Honorable Mention  Time: Synthetic  Track: 1500m
Porter Plant Cup H.
Trainer: 1:30.80
Prize Money:
A$50,000
AUSBlazing Tycoon
5yo g Written Tycoon (AUS) - Blessit (AUS) by Commands (AUS)
1 - 10 Race 6  Muswellbrook RC  2nd: Modernity, 3rd: Wickmo  Time: Soft(5)  Track: 1280m
Horsepower H.
Trainer: 1:17.47
Prize Money:
A$22,000
AUSTycoon Storm
4yo f Written Tycoon (AUS) - Gibraltar Storm (AUS) by Rock of Gibraltar (IRE)
1 - 8 Race 5  Northam RC  2nd: Bobcat Johnnie, 3rd: Convicted Man  Time: Good(4)  Track: 1400m
Tabtouch Giddy Up Form H.
Trainer: 1:23.41
Prize Money:
A$25,000
2020-09-02
AUSBartley
3yo c Written Tycoon (AUS) - Rationality (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 - 10 Race 6  ATC  2nd: Aftermath, 3rd: Return With Honour  Time: Good(3)  Track: 1300m
All Too Hard at Vinery H.
Trainer: 1:16.07
Prize Money:
A$50,000
AUSTydeus
3yo c Written Tycoon (AUS) - Elsedina (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 9 Race 3  Bendigo JC  2nd: Zooming Zebra, 3rd: Free to Move  Time: Good(4)  Track: 1100m
Bet365 H.
Trainer: 1:03.33
Prize Money:
A$62,500
AUSOcular
4yo g Written Tycoon (AUS) - Dowager Princess (NZ) by Savabeel (AUS)
1 - 9 Race 4  Bendigo JC  2nd: Pill Box, 3rd: Zoumanor  Time: Good(4)  Track: 1100m
Apiam H.
Trainer: 1:02.78
Prize Money:
A$50,000
AUSFuture Force
3yo f Written Tycoon (AUS) - Gregers (AUS) by Commands (AUS)
3 - 11 Race 7  Bendigo JC  1st: Mozzie Monster, 2nd: Maia Nebula  Time: Good(3)  Track: 1300m
Silks Events & Functions H.
Trainer: 1:16.82
Prize Money:
A$50,000
AUSPaper Trade
6yo g Written Tycoon (AUS) - Rose of Scotland (AUS) by Stratum (AUS)
2 - 7 Race 8  BRC  1st: Leadership Spill, 3rd: Sertin  Time: Good(3)  Track: 1000m
Cascade H.
Trainer: 0:57.41
Prize Money:
A$35,000
2020-08-31
AUSDubai Tycoon
5yo g Written Tycoon (AUS) - Brambling (AUS) by Redoute's Choice (AUS)
1 - 8 Race 4  Tamworth JC  2nd: Classic Gaming, 3rd: Heaven's High  Time: Good(4)  Track: 1200m
Easters Landscape Tamworth Rush H.
Trainer: 1:09.80
Prize Money:
A$22,000
2020-08-30
AUSSinging Sword
4yo f Written Tycoon (AUS) - Joyeuse (AUS) by King's Best (USA)
2 - 13 Race 3  Sale TC  1st: Melba Storm, 3rd: Big Flash  Time: Good(4)  Track: 1200m
Carlton Draught Maiden P.
Trainer: 1:11.71
Prize Money:
A$35,000
AUSPerfect Quality
4yo g Written Tycoon (AUS) - Molto Bella (AUS) by Bel Esprit (AUS)
2 - 12 Race 8  SCTC  1st: Better Than Groovy, 3rd: Our Swan Lake  Time: Good(4)  Track: 1200m
Vili's Family Bakery H.
Trainer: 1:11.66
Prize Money:
A$21,000
2020-08-29
AUSRed Devil
6yo g Written Tycoon (AUS) - Southern Smile (AUS) by Canny Lad (AUS)
2 - 8 Race 5  Chinchilla DARC  1st: Silent Flyer, 3rd: Midnight Matinee  Time: Good(3)  Track: 1400m
Open H.
Trainer: 1:21.86
Prize Money:
A$7,450
AUSArgenteus
3yo c Written Tycoon (AUS) - Golden Penny (AUS) by Blevic (AUS)
2 - 11 Race 3  Illawarra TC  1st: Beauchamp, 3rd: Sidearm  Time: Good(4)  Track: 1200m
Peakfoam Maiden P.
Trainer: 1:10.36
Prize Money:
A$35,000
AUSDouble You Tee
6yo g Written Tycoon (AUS) - Kandy Korn (AUS) by Flying Spur (AUS)
2 - 5 Race 1  MRC  1st: Persan, 3rd: Exemplar  Time: Good(4)  Track: 2400m
Neds Same Race Multi H.
Trainer: 2:30.11
Prize Money:
A$135,000
2020-08-28
AUSCrimson Tycoon
5yo g Written Tycoon (AUS) - Crimson Tide (AUS) by Marju (IRE)
1 - 10 Race 6  Bordertown RC  2nd: Masterati, 3rd: None Better  Time: Soft(5)  Track: 1200m
Stone Supplies H.
Trainer: 1:12.92
Prize Money:
A$13,500
AUSHot Shot Harry
6yo g Written Tycoon (AUS) - Ruby Rosewyn (AUS) by Zeditave (AUS)
2 - 9 Race 6  Cairns JC  1st: V J Day, 3rd: Dunatun  Time: Good(4)  Track: 1250m
Great Northern Brewing Co P.
Trainer: 1:13.72
Prize Money:
A$19,000
AUSGettysburg Address
4yo g Written Tycoon (AUS) - Waldorf (AUS) by Dash for Cash (AUS)
2 - 11 Race 6  Pakenham RC  1st: Fiorente's Girl, 3rd: Schwitzer  Time: Synthetic  Track: 1600m
Viatek H.
Trainer: 1:37.90
Prize Money:
A$35,000
AUSMilton Park
3yo g Written Tycoon (AUS) - Gawne (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 - 9 Race 7  Pakenham RC  2nd: A Pinch of Luck, 3rd: Shush  Time: Synthetic  Track: 1400m
Vale George Dore OAM H.
Trainer: 1:25.54
Prize Money:
A$35,000
AUSExclusive
5yo g Written Tycoon (AUS) - Talkin' About (AUS) by Commands (AUS)
1 - 6 Race 5  Tweed River JC  2nd: At Witz End, 3rd: Axella  Time: Good(3)  Track: 1550m
Murwillumbah Cup
Trainer: 1:33.06
Prize Money:
A$40,000
2020-08-27
AUSBobby Axelrod
5yo g Written Tycoon (AUS) - Hot Spa (AUS) by Spartacus (AUS)
1 - 9 Race 6  Ipswich TC  2nd: Celtic Tiger, 3rd: Zou York  Time: Good(4)  Track: 1350m
TAB H.
Trainer: 1:20.59
Prize Money:
A$21,000
2020-08-26
AUSHot Spring Gold
3yo g Written Tycoon (AUS) - Graphic (AUS) by Rubiton (AUS)
3 - 9 Race 1  ATC  1st: Game Theory, 2nd: Cadenabbia  Time: Good(4)  Track: 1300m
Casino Prince at Vinery Maiden H.
Trainer: 1:15.87
Prize Money:
A$47,500
AUSAxe
4yo c Written Tycoon (AUS) - Exselva (AUS) by Exceed and Excel (AUS)
3 - 10 Race 5  ATC  1st: Plaquette, 2nd: Juan Diva  Time: Good(4)  Track: 1100m
Hyland Race Colours H.
Trainer: 1:02.01
Prize Money:
A$50,000
AUSTycoon Evie
3yo f Written Tycoon (AUS) - Winaura (AUS) by Show a Heart (AUS)
1 - 11 Race 3  BRC  2nd: Auron, 3rd: Shamrock Lu  Time: Good(4)  Track: 1200m
XXXX Dry Maiden P.
Trainer: 1:09.69
Prize Money:
A$27,500
AUSKillerman's Run
8yo g Written Tycoon (AUS) - Kilikanoon (AUS) by Redoute's Choice (AUS)
3 - 10 Race 6  BRC  1st: Mort Doyle, 2nd: Hearts Lifted  Time: Good(4)  Track: 1050m
Millers Swim School H.
Trainer: 1:00.36
Prize Money:
A$35,000
AUSLuiselli
3yo f Written Tycoon (AUS) - Pinova (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 - 11 Race 4  MRC  2nd: Moeen, 3rd: Miss Skeptical  Time: Soft(7)  Track: 1300m
Tile Importer H.
Trainer: 1:20.88
Prize Money:
A$50,000
2020-08-24
AUSTaikun Warrior
6yo g Written Tycoon (AUS) - Edikeni (NZ) by Johannesburg (USA)
3 - 12 Race 7  Swan Hill JC  1st: Wardy Boy, 2nd: Secret Way  Time: Soft(5)  Track: 1600m
1332 3SH MixxFM H.
Trainer: 1:39.51
Prize Money:
A$22,000